„UWAGA! DZIECKO! O wspomaganiu rozwoju małego dziecka” - relacja z konferencji (24.04.2015 r.)
- Barbara Sługocka-Wilk
- 14 lis 2022
- 2 minut(y) czytania
Pomysł konferencji został przedstawiony przeze mnie w lutym na jednym z zebrań Dziecka w Krośnie jako propozycja nie tyle dla rodziców i dzieci (czym najczęściej się zajmujemy jako Koło TPD), ale jako forma edukacyjna dla nauczycieli i wychowawców oraz innych osób, które zawodowo zajmują się małym dzieckiem, a co za tym idzie pracują dla dziecka (małe dziecko jest ich klientem).Poprzez konferencję mogliśmy też pokazać swoją działalność, swoją pracę szerszemu kręgowi odbiorców.
Prace nad przygotowaniem ruszyły końcem lutego i bardzo szybko nabrały tempa – poprzez zorganizowanie sali (nieodpłatnie udostępnionej Auli PWSZ-tu w Suchodole przez Pana Kanclerza), zdobycie patronatów honorowych u Prezydenta Miasta Krosna, Starosty Krośnieńskiego, Pani Dyrektor PCPR-u oraz Rektora PWSZ w Krośnie, utworzenie konta, przygotowanie plakatów, formularzy, druków, zaproszeń, zaproszenie prelegentów, sponsorów, stworzenie strony internetowej, aż po rejestrację uczestników. Działań było mnóstwo, a dodatkowo każda z osób zaangażowanych w zorganizowanie konferencji normalnie pracowała, zajmowała się rodziną i wszystkimi obowiązkami normalnego życia.

Dla nas organizatorów konferencja rozpoczęła się w piątek 24.04.2015 r. o 7.30. dopinaniem ostatnich prac: rozlokowaniem wystawców, podłączeniem nagłośnienia i rzutnika, odebraniem kwiatów, przygotowaniem miejsca do rejestracji uczestników – do godziny 9.00, prace toczyły się pełną parą. Aż wreszcie zjechali zaproszeni goście, uczestnicy zapełnili Aulę i konferencja oficjalnie została otwarta.

Uroczystego otwarcia dokonał prof. Zbigniew Barabasz – Prorektor ds. Studiów PWSZ w Krośnie. Po nim głos zabrała Pani Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Agnieszka Zygarowicz, która w kilku ciepłych słowach pochwaliła naszą inicjatywę, a następnie, zgodnie z programem, rozpoczął się pierwszy referat, który wygłosiła prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb. Po nim następowały kolejne referaty – omawiane i dyskutowane przez uczestników, a każdy dotykał problemów w rozwoju małego dziecka, każdy odświeżał wiedzę, pokazywał doświadczenia, przenosił emocje, wywoływał spontaniczne brawa. Różnorodność prelegentów (pracownicy naukowi, specjaliści – praktycy, nauczyciele, wychowawcy i wreszcie rodzice zastępczy) spowodowała, że każdy z uczestników mógł znaleźć w niej coś dla siebie. Tym, którym trudno było wsłuchać się w przekaz badawczy, na pewno do serc trafił referat Pani Katarzyny Jastrząb; dla tych, którzy oczekiwali konkretnych rozwiązań – z pewnością podobał się wykład Pani Anity Kafel czy referat o problemach w rozwoju mowy u dzieci przedszkolnych. Problemy rozwojowe u małych dzieci to temat bardzo szeroki i trudno było go zamknąć w jednym dniu konferencji (nawet, jeśli przerw było za mało i były zbyt krótkie).
Myślę jednak, że jeżeli nawet tylko jedna osoba z obecnych 120 osób przejęła się treściami i wskazówkami przekazywanymi podczas konferencji i pomoże to tylko jednemu dziecku, to nasz wysiłek włożony w organizację tej konferencji nie pójdzie na marne.
I bardzo cieszę się, że miałam w tym swój wkład.
Comments